Барај: во:
 Насловна
 Категории
 Фотографи
 Најнови фотографии
 Топ фотографии
 Најпопуларни фото.
 Форум
 Совети
 Регистрација
 Услови и правила
 Контакт

Корисничко име:
Лозинка:
Запамти ме на овој компјутер

 Тематски фотографии
»
Совети
 
Retusiranje

<!--[if !vml]-->otvoreteja fotografijata na koja {to }e rabotite,strelkite na slikata go poka`uvaat |ubreto koe ke go чистиме


FILTER - NOISE - Dust&Scratches.

 
 Во History прозорецот Alt+Klik на Make new Snapshot иконата и именувајте ја Snapshot golema

Послем тоа кликнете на Open во history прозорот за да се вратите чекор назад

 Opet FILTER - NOISE – Dust & Scratches.

..opet Alt+Klik na Create new snpshot иконата и именувајте ја snapshot Мала.
повторно кликнете на Open за да се вратите чекор назад

 

сега во алатите одберете History Brush..

... I vo History paletata kliknete levo do Snapshota mala

 ...zgolemete ja fotkata i poчнете пополека да ја отстранувате нечистотија та...

 


големата нечистотија чистете ја со селектирана Snapshot голема а помалата со селектирана Snapshotom мала.

Комбинирајте ја оваа техника со CloningStamp алатот и далеку ке дотуркате

Пазете,за добро ретуширање треба повејке време и труд примерот не е баш сјаен но со повејке работа резултатите ке бидат видливи.

Послем се искористите UnsharpMask филтер но не претерувај те со   sharpanjeto

prevzemigo vo Word Document  http://rapidshare.de/files/17703070/retushiranje.zip.html

 Prevel: Parki


Автор: Zoran Mrdjenovic, 19.04.2006
   

  www.IDIVIDI.com.mk   
 
насловна www.idividi.com.mk